2M805-003-01M10-13SA
Mfr.Part #
2M805-003-01M10-13SA
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
5A
Resistance :
2.805MOhm
Feature :
Backshell
Number of Positions :
13
Number of Contacts :
13
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Bulk
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-003-01M10-13SA Overview
2M805-003-01M10-13SA Features
2M series
2M805-003-01M10-13SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-01M10-13SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER