2M805-002-16M23-12SA
Mfr.Part #
2M805-002-16M23-12SA
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Gender :
FEMALE
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
Current Rating (Amps) :
23A
Orientation :
A
ROHS3 Compliant
Resistance :
2.805MOhm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
12
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Number of Positions :
12
Contact Style :
Socket
1 (Unlimited)
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-002-16M23-12SA Overview
2M805-002-16M23-12SA Features
2M series
2M805-002-16M23-12SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-002-16M23-12SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER