2M805-002-16M18-12PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M805-002-16M18-12PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2011
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Size - Insert :
18-12
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Orientation :
B
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating (Amps) :
13A
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
2m
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M805-002-16M18-12PB Overview
2M805-002-16M18-12PB Features
2M series
2M805-002-16M18-12PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-002-16M18-12PB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER