2M805-002-16M11-4SD
Mfr.Part #
2M805-002-16M11-4SD
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Orientation :
D
Current Rating (Amps) :
13A
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
Resistance :
2.805MOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Size - Insert :
11-4
Free Hanging (In-Line)
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
2M805-002-16M11-4SD Overview
2M805-002-16M11-4SD Features
2M series
2M805-002-16M11-4SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-002-16M11-4SD Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER