2M805-002-16M11-4SC
Mfr.Part #
2M805-002-16M11-4SC
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
FEMALE
Factory Lead Time :
5 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Resistance :
2.805MOhm
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
11-4
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Plug, Female Sockets
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M805-002-16M11-4SC Overview
2M805-002-16M11-4SC Features
2M series
2M805-002-16M11-4SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-002-16M11-4SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER