2M805-002-16M11-4PA
Mfr.Part #
2M805-002-16M11-4PA
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
80
In Stock :
80
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
16
Orientation :
A
Published :
2011
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Style :
Pin
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
11-4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-002-16M11-4PA Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 2M Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -65°C~150°C Operating Temperature.
2M805-002-16M11-4PA Features
2M series
2M805-002-16M11-4PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-002-16M11-4PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER