2M805-001-16M8-4SA
Mfr.Part #
2M805-001-16M8-4SA
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
8-4
Published :
2011
Gold
Cable Opening :
0.317 (8.05mm)
Orientation :
A
Number of Contacts :
4
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Crimp
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-001-16M8-4SA Overview
2M805-001-16M8-4SA Features
2M series
2M805-001-16M8-4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-001-16M8-4SA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER