2M805-001-16M18-55SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M805-001-16M18-55SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Series :
2m
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
2.805MOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Insulation Resistance :
5GOhm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
55
Body Material :
Aluminium
Cable Opening :
0.884 (22.45mm)
Contact Style :
Socket
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M805-001-16M18-55SC Overview
2M805-001-16M18-55SC Features
2M series
2M805-001-16M18-55SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-001-16M18-55SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER