2M804-004-07NF12-201PB
Mfr.Part #
2M804-004-07NF12-201PB
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
12
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Orientation :
B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
2m
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Push-Pull
2M804-004-07NF12-201PB Overview
2M804-004-07NF12-201PB Features
2M series
2M804-004-07NF12-201PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-004-07NF12-201PB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER