2M804-004-01ZNU14-55S
Mfr.Part #
2M804-004-01ZNU14-55S
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
55
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-004-01ZNU14-55S Overview
2M804-004-01ZNU14-55S Features
2M series
2M804-004-01ZNU14-55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-004-01ZNU14-55S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER