2M804-004-01NF14-12SA
Mfr.Part #
2M804-004-01NF14-12SA
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
12
Current Rating (Amps) :
13A
Gender :
FEMALE
2m
Contact Plating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Push-Pull
2M804-004-01NF14-12SA Overview
2M804-004-01NF14-12SA Features
2M series
2M804-004-01NF14-12SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-004-01NF14-12SA Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER