2M804-003-07ZNU7-10S
Mfr.Part #
2M804-003-07ZNU7-10S
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.388 (9.86mm)
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
7-10
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2011
Contact Style :
Socket
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Fastening Type :
Push-Pull
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-003-07ZNU7-10S Overview
2M804-003-07ZNU7-10S Features
2M series
2M804-003-07ZNU7-10S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-07ZNU7-10S Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER