2M804-003-07NF8-28P
Mfr.Part #
2M804-003-07NF8-28P
Description
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
0.448 (11.38mm)
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gold
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
5GOhm
Resistance :
2.804MOhm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
8
Shielded
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Size - Insert :
8-28
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-003-07NF8-28P Overview
2M804-003-07NF8-28P Features
2M series
2M804-003-07NF8-28P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-07NF8-28P Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER