2M804-003-07NF10-26P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M804-003-07NF10-26P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Applications :
Aviation, Military
Number of Pins :
23
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
5GOhm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Backshell
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.563 (14.30mm)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A
Series :
2m
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-003-07NF10-26P Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 2M Series, it can be found in this category.It has 23 pins.With its Backshell feature, it is more powerful in many ways.The device is operating at -65°C~150°C Operating Temperature.
2M804-003-07NF10-26P Features
2M series
2M804-003-07NF10-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-07NF10-26P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER