2M804-003-07M7-10SA
Mfr.Part #
2M804-003-07M7-10SA
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
MIL Conformance :
No
Mixed Contacts :
Number of Positions :
10
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
7-10
Current Rating (Amps) :
5A
DIN Conformance :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
A
Reach Compliance Code :
Unknown
Filter Feature :
Cable Opening :
0.388 (9.86mm)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Socket
Total Number of Contacts :
10
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-003-07M7-10SA Overview
2M804-003-07M7-10SA Features
2M series
2M804-003-07M7-10SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-07M7-10SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER