2M804-003-07M12-201S
Mfr.Part #
2M804-003-07M12-201S
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Orientation :
N (Normal)
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Cable Opening :
0.653 (16.59mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
12
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-003-07M12-201S Overview
2M804-003-07M12-201S Features
2M series
2M804-003-07M12-201S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-07M12-201S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER