2M804-003-07M10-26SA
Mfr.Part #
2M804-003-07M10-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Color :
Silver
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
5A
Total Number of Contacts :
26
Push-Pull
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
2011
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Shielded
MIL Conformance :
Shell Size - Insert :
10-26
Shell Finish :
Electroless Nickel
Aluminum Alloy
HTS Code :
Number of Positions :
26
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
IEC Conformance :
Filter Feature :
Cable Opening :
0.563 (14.30mm)
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-003-07M10-26SA Overview
2M804-003-07M10-26SA Features
2M series
2M804-003-07M10-26SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-07M10-26SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER