2M804-003-01ZNU6-4S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M804-003-01ZNU6-4S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.293 (7.44mm)
Applications :
Aviation, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Resistance :
2.804MOhm
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
5A
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
2m
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
4
Feature :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
6-4
Insulation Resistance :
5GOhm
Published :
2011
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-003-01ZNU6-4S Overview
2M804-003-01ZNU6-4S Features
2M series
2M804-003-01ZNU6-4S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-01ZNU6-4S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER