2M804-003-01M14-55P
Mfr.Part #
2M804-003-01M14-55P
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
23
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
55
50.0μin 1.27μm
Feature :
Backshell
Gender :
Male
Aluminum Alloy
Cable Opening :
0.803 (20.40mm)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-003-01M14-55P Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the 2M Series.Devices with 23 pins are available.In many ways, its Backshell feature makes it more powerful.In this case, the device operates at -65°C~150°C Operating Temperature.
2M804-003-01M14-55P Features
2M series
2M804-003-01M14-55P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-01M14-55P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER