2M804-003-00M12-201SA
Mfr.Part #
2M804-003-00M12-201SA
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
0.653 (16.59mm)
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Color :
Silver
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Style :
Socket
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Feature :
Backshell
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-003-00M12-201SA Overview
2M804-003-00M12-201SA Features
2M series
2M804-003-00M12-201SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-003-00M12-201SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER