2M804-002-06ZNU12-201SA
Mfr.Part #
2M804-002-06ZNU12-201SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Package / Case
201
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
ROHS3 Compliant
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Contact Plating :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Package / Case :
201
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Aviation, Military
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Gold
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-002-06ZNU12-201SA Overview
2M804-002-06ZNU12-201SA Features
2M series
2M804-002-06ZNU12-201SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-002-06ZNU12-201SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER