2M804-002-06M9-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M804-002-06M9-19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
9-19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
19
Resistance :
2.804MOhm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Military
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
2m
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
19
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-002-06M9-19SA Overview
2M804-002-06M9-19SA Features
2M series
2M804-002-06M9-19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-002-06M9-19SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER