2M804-001-06ZNU8-13SA
Mfr.Part #
2M804-001-06ZNU8-13SA
Description
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Orientation :
A
Color :
Black
Number of Positions :
13
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
8-13
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Contacts :
13
Published :
2013
Current Rating (Amps) :
5A
Cable Opening :
0.448 (11.38mm)
Resistance :
2.804MOhm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-001-06ZNU8-13SA Overview
2M804-001-06ZNU8-13SA Features
2M series
2M804-001-06ZNU8-13SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-001-06ZNU8-13SA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER