2M804-001-06NF9-19S
Mfr.Part #
2M804-001-06NF9-19S
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.503 (12.78mm)
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
2.804MOhm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insulation Resistance :
5GOhm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
9-19
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Socket
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
N (Normal)
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-001-06NF9-19S Overview
2M804-001-06NF9-19S Features
2M series
2M804-001-06NF9-19S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-001-06NF9-19S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER