2M804-001-06NF12-201P
Mfr.Part #
2M804-001-06NF12-201P
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
12
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Style :
Pin
Push-Pull
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable Opening :
0.653 (16.59mm)
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
12 Weeks
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-001-06NF12-201P Overview
2M804-001-06NF12-201P Features
2M series
2M804-001-06NF12-201P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-001-06NF12-201P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER