2M804-001-06M6-4SA
Mfr.Part #
2M804-001-06M6-4SA
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Resistance :
2.804MOhm
Published :
2011
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Contacts :
4
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
6-4
Current Rating (Amps) :
5A
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Plating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Cable Opening :
0.293 (7.44mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
2m
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Push-Pull
2M804-001-06M6-4SA Overview
2M804-001-06M6-4SA Features
2M series
2M804-001-06M6-4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-001-06M6-4SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER