2M804-001-06M5-3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M804-001-06M5-3S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
5-3
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable Opening :
0.248 (6.30mm)
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
3
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Resistance :
2.804MOhm
Series :
2m
Current Rating (Amps) :
5A
Published :
Insulation Resistance :
5GOhm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Military
Datasheets
2M804-001-06M5-3S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Push-Pull
2M804-001-06M5-3S Overview
2M804-001-06M5-3S Features
2M series
2M804-001-06M5-3S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M804-001-06M5-3S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER