2M803-003-07NF8-28PN
Mfr.Part #
2M803-003-07NF8-28PN
Description
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
No
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
8
Number of Positions :
8
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
Crimp
Cable Opening :
0.450 (11.43mm)
Gender :
Male
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
8-28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Contact Style :
Pin
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Resistance :
2.803MOhm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Additional Feature :
POLARIZED
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
2M803-003-07NF8-28PN Overview
2M803-003-07NF8-28PN Features
2M series
2M803-003-07NF8-28PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M803-003-07NF8-28PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER