2M803-003-07M6-23SN
Mfr.Part #
2M803-003-07M6-23SN
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
3
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
N (Normal)
Empty Shell :
Feature :
Backshell
Number of Positions :
3
Color :
Silver
Additional Feature :
POLARIZED
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
6-23
Resistance :
2.803MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2013
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
2M803-003-07M6-23SN Overview
2M803-003-07M6-23SN Features
2M series
2M803-003-07M6-23SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M803-003-07M6-23SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER