2M803-003-07M14-12PN
Mfr.Part #
2M803-003-07M14-12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Polyphenylene Sulfide (PPS)
HTS Code :
Gender :
Male
Bulk
IEC Conformance :
No
Shielded
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
12
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
16
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Backshell
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
2m
DIN Conformance :
Additional Feature :
POLARIZED
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Number of Positions :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
5GOhm
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Shell Size - Insert :
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
2M803-003-07M14-12PN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the 2M Series.It is equipped with 16 pins.Furthermore, there are other features such as POLARIZED, to name a few.In many ways, Backshell makes it more powerful.Operating temperature is set to -65°C~150°C.
2M803-003-07M14-12PN Features
2M series
2M803-003-07M14-12PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M803-003-07M14-12PN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER