2M803-002-06M14-55SN
Mfr.Part #
2M803-002-06M14-55SN
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Resistance :
2.803MOhm
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
55
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gold
Number of Contacts :
55
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
2M803-002-06M14-55SN Overview
2M803-002-06M14-55SN Features
2M series
2M803-002-06M14-55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M803-002-06M14-55SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER