2M803-002-06M14-12SN
Mfr.Part #
2M803-002-06M14-12SN
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Resistance :
2.803MOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
12
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Plating :
Gender :
FEMALE
Color :
Silver
Contact Style :
Socket
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
2M803-002-06M14-12SN Overview
2M803-002-06M14-12SN Features
2M series
2M803-002-06M14-12SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M803-002-06M14-12SN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER