2M803-001-06NF10-201SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M803-001-06NF10-201SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 6POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Resistance :
2.803MOhm
Shielding :
Shielded
Published :
2011
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Series :
2m
Cable Opening :
0.562 (14.27mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
6
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Shell Size - Insert :
10-201
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
2M803-001-06NF10-201SN Overview
2M803-001-06NF10-201SN Features
2M series
2M803-001-06NF10-201SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M803-001-06NF10-201SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER