2M801-036-16MT7-10SA
Mfr.Part #
2M801-036-16MT7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
RoHS :
Details
Shell Style :
Straight
Voltage Rating :
Amphenol
Mounting Feature :
Number of Positions :
10
Backshell Material, Plating :
Termination Style :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Durmalon?
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Connectors
Brand :
Amphenol Aerospace
Current Rating (Amps) :
5A
Package :
Bag
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
2M801-036
Shielding :
Shielded
Shell Size :
7
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
2m
Contact Gender :
Socket (Female)
Color :
Product Status :
Active
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Contact Plating :
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Orientation :
A
Features :
Backshell, Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
Cable Opening :
0.390" (9.91mm)
Shell Size - Insert :
7-10
Material Flammability Rating :
Mounting Angle :
Straight
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Mounting Style :
CABLE
Crimp
Amphenol Aerospace Operations 2M801-036-16MT7-10SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Durmalon? A Threaded
2M801-036-16MT7-10SA Overview
2M801-036-16MT7-10SA Features
2M series
2M801-036-16MT7-10SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-036-16MT7-10SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER