2M801-010-01M16-55SA
Mfr.Part #
2M801-010-01M16-55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Style :
Socket
Insulation Resistance :
5GOhm
Number of Contacts :
55
Contact Plating :
Number of Positions :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
2m
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Resistance :
2.801MOhm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Silver
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-010-01M16-55SA Overview
2M801-010-01M16-55SA Features
2M series
2M801-010-01M16-55SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-010-01M16-55SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER