2M801-009-07ZNU9-4SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-009-07ZNU9-4SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Published :
2011
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Insulation Resistance :
5GOhm
DIN Conformance :
Cable Opening :
0.500 (12.70mm)
Contact Style :
Socket
Feature :
Backshell
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
4
Color :
Black
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
9-4
Series :
2m
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Resistance :
2.801MOhm
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
4
MIL Conformance :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M801-009-07ZNU9-4SA Overview
2M801-009-07ZNU9-4SA Features
2M series
2M801-009-07ZNU9-4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-07ZNU9-4SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER