2M801-009-07ZNU16-5SA
Mfr.Part #
2M801-009-07ZNU16-5SA
Description
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
16-5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
5
Current Rating (Amps) :
23A
Number of Positions :
5
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Panel Mount
Resistance :
2.801MOhm
Color :
Black
Factory Lead Time :
10 Weeks
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 5 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M801-009-07ZNU16-5SA Overview
2M801-009-07ZNU16-5SA Features
2M series
2M801-009-07ZNU16-5SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-07ZNU16-5SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER