2M801-009-07NF6-23PB
Mfr.Part #
2M801-009-07NF6-23PB
Description
CONN RCPT MALE 3POS GOLD CRIMP
Total Number of Contacts :
3
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Style :
Pin
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
3
Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
6-23
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Resistance :
2.801MOhm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
50.0μin 1.27μm
Additional Feature :
POLARIZED
Current Rating (Amps) :
7.5A
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M801-009-07NF6-23PB Overview
2M801-009-07NF6-23PB Features
2M series
2M801-009-07NF6-23PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-07NF6-23PB Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER