2M801-009-07NF10-26SA
Mfr.Part #
2M801-009-07NF10-26SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Package / Case
009
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Published :
2011
Shell Size - Insert :
10-26
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
009
Contact Style :
Socket
Cable Opening :
0.560 (14.22mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
2M801-009-07NF10-26SA Overview
2M801-009-07NF10-26SA Features
2M series
2M801-009-07NF10-26SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-07NF10-26SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER