2M801-009-07M8-2SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-009-07M8-2SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
8-2
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Style :
Socket
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Feature :
Backshell
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Color :
Silver
DIN Conformance :
Insulation Resistance :
5GOhm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
13A
MIL Conformance :
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Total Number of Contacts :
2
Series :
2m
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
2
Resistance :
2.801MOhm
Cable Opening :
0.445 (11.30mm)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 2 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-009-07M8-2SA Overview
2M801-009-07M8-2SA Features
2M series
2M801-009-07M8-2SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-07M8-2SA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER