2M801-009-07M16-55PB
Mfr.Part #
2M801-009-07M16-55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Pins :
23
Contact Style :
Pin
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
5A
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
HTS Code :
2m
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Published :
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
55
Shielding :
Shielded
Additional Feature :
POLARIZED
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M801-009-07M16-55PB Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the 2M Series, it is one of the most popular.A device with a 23 pin configuration is equipped with the device.There are also other features, like POLARIZED, to name a few.A number of benefits can be derived from the Backshell feature of this application.-65°C~150°C Operating Temperature is used by the device.
2M801-009-07M16-55PB Features
2M series
2M801-009-07M16-55PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-07M16-55PB Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER