2M801-009-02NF16-5SB
Mfr.Part #
2M801-009-02NF16-5SB
Description
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
5
Color :
Olive Drab
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Feature :
Flange
Resistance :
2.801MOhm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Current Rating (Amps) :
23A
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
5
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
16-5
Contact Style :
Socket
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 5 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M801-009-02NF16-5SB Overview
2M801-009-02NF16-5SB Features
2M series
2M801-009-02NF16-5SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-02NF16-5SB Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER