2M801-009-02M9-4SC
Mfr.Part #
2M801-009-02M9-4SC
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Orientation :
C
Resistance :
2.801MOhm
Published :
Current Rating (Amps) :
13A
Cable Opening :
0.500 (12.70mm)
Number of Positions :
4
Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Panel Mount
Number of Contacts :
4
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
9-4
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
COPPER ALLOY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
2M801-009-02M9-4SC Overview
2M801-009-02M9-4SC Features
2M series
2M801-009-02M9-4SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-02M9-4SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER