2M801-009-02M7-10SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M801-009-02M7-10SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Number of Contacts :
10
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
5GOhm
Series :
2m
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A
Cable Opening :
0.390 (9.91mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Published :
2011
Number of Positions :
10
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
7-10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Resistance :
2.801MOhm
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-009-02M7-10SA Overview
2M801-009-02M7-10SA Features
2M series
2M801-009-02M7-10SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-02M7-10SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER