2M801-009-02M16-12SA
Mfr.Part #
2M801-009-02M16-12SA
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Gold
Cable Opening :
0.805 (20.45mm)
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
12
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
A
Color :
Silver
Number of Positions :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
2.801MOhm
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M801-009-02M16-12SA Overview
2M801-009-02M16-12SA Features
2M series
2M801-009-02M16-12SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-02M16-12SA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER