2M801-009-01ZNU6-4SA
Mfr.Part #
2M801-009-01ZNU6-4SA
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Number of Contacts :
4
Shell Size - Insert :
6-4
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
Resistance :
2.801MOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
4
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.290 (7.37mm)
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Threaded
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M801-009-01ZNU6-4SA Overview
2M801-009-01ZNU6-4SA Features
2M series
2M801-009-01ZNU6-4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-01ZNU6-4SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER