2M801-009-01M5-3SB
Mfr.Part #
2M801-009-01M5-3SB
Description
CONN RCPT FMALE 3POS GOLD CRIMP
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
3
Resistance :
2.801MOhm
Feature :
Backshell
Orientation :
B
Number of Contacts :
3
Cable Opening :
0.246 (6.22mm)
Shell Size - Insert :
5-3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Shielding :
Shielded
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
2M801-009-01M5-3SB Overview
2M801-009-01M5-3SB Features
2M series
2M801-009-01M5-3SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-009-01M5-3SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER