2M801-008-26NF8-13SB
Mfr.Part #
2M801-008-26NF8-13SB
Description
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Orientation :
B
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
2.801MOhm
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
13
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
8-13
Published :
2011
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M801-008-26NF8-13SB Overview
2M801-008-26NF8-13SB Features
2M series
2M801-008-26NF8-13SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-008-26NF8-13SB Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER