2M801-008-26NF6-23SA
Mfr.Part #
2M801-008-26NF6-23SA
Description
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Contacts :
3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
6-23
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Resistance :
2.801MOhm
Published :
2011
Number of Positions :
3
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
2M801-008-26NF6-23SA Overview
2M801-008-26NF6-23SA Features
2M series
2M801-008-26NF6-23SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-008-26NF6-23SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER