2M801-008-26NF13-7PB
Mfr.Part #
2M801-008-26NF13-7PB
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Stock
143
In Stock :
143
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
7
Contact Style :
Pin
Gold
Number of Pins :
16
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Contacts :
7
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
13-7
Published :
2011
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Orientation :
B
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M801-008-26NF13-7PB Overview
A Plug, Male Pins packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the 2M Series.A 16 pin is on the device.In many ways, its Coupling Nut, Self Locking feature makes it more powerful.-65°C~150°C Operating Temperature is what the device runs at.
2M801-008-26NF13-7PB Features
2M series
2M801-008-26NF13-7PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M801-008-26NF13-7PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER